Podzimní a zimní pozorování

Mlhoviny, hvězdokupy, galaxie, supernovy,...
Odpovědět
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24321
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Kulové hvězdokupy vizuálně

#241

Příspěvek od MilAN »

Zkus se podívat do mapy ....
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Schecke
Příspěvky: 315
Registrován: 13. 09. 2011, 18:34
Bydliště: Rokycany
Věk: 46
Kontaktovat uživatele:

Re: Kulové hvězdokupy vizuálně

#242

Příspěvek od Schecke »

A máš nějaký typ, co to bylo? M110 by nebyla tak daleko a M76 ne tak blízko...
Dobson SW 8"ok. 40,25,15,10 mm, Barlow 2-5x, Planetary/Sky 6mm, Kasai 5mm, filtr Baader ND 0,9,sl.fólie, UHC Astr., Eschenbach NP 60/700 (ok. K 25 a 9 mm,3x Barlow,sl. filtr), турист-3 20x50, triedr 7x50, Sony A77II, A99II, ADC Omegon, ZWO ASI 224MC
Uživatelský avatar
MaG
Příspěvky: 11389
Registrován: 06. 04. 2002, 21:22
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Kontaktovat uživatele:

Re: Kulové hvězdokupy vizuálně

#243

Příspěvek od MaG »

Na horší obloze se M 110 jeví hodně oddělená, teprve na tmavém nebi je vidět stejně blízko jak na fotkách. Musela to být jistě ona.
Martin Gembec, Astronomické události
EQ6 OnStep, WO FLT98+WO AFR-IV 0.8x, Orion Optics CT8 200/900 s Paracorrem, ZWO ASI294MC Pro, Canon 6Dmod, 30Dmod
Uživatelský avatar
Andrej
Příspěvky: 512
Registrován: 19. 01. 2010, 20:52
Bydliště: Martin, SK
Věk: 38
Kontaktovat uživatele:

Re: Podzimní a zimní pozorování

#244

Příspěvek od Andrej »

Tak, tak. Určite to bola M110. Koľkokrát ju tiež vidím úplne odtrhnutú od M31, niekedy aj celý jeden stupeň od nej, keď z M31 vidím len jadro a úzke okolie :)
Lunt LS50THa/B600 | Sky-Watcher Evostar 72ED | Celestron SkyMaster 12x60 | Celestron AstroMaster 114/1000 | Celestron TravelScope 70/400
https://www.astroandy.sk
Uživatelský avatar
Schecke
Příspěvky: 315
Registrován: 13. 09. 2011, 18:34
Bydliště: Rokycany
Věk: 46
Kontaktovat uživatele:

Re: Podzimní a zimní pozorování

#245

Příspěvek od Schecke »

Když to říkáte, tak zřejmě ano. Mám od čtvrtka nový dalekohled a on mi ukazuje daleko více podrobností, než na co jsem zvyklý  ;)
Dobson SW 8"ok. 40,25,15,10 mm, Barlow 2-5x, Planetary/Sky 6mm, Kasai 5mm, filtr Baader ND 0,9,sl.fólie, UHC Astr., Eschenbach NP 60/700 (ok. K 25 a 9 mm,3x Barlow,sl. filtr), турист-3 20x50, triedr 7x50, Sony A77II, A99II, ADC Omegon, ZWO ASI 224MC
Uživatelský avatar
Buby
Příspěvky: 431
Registrován: 09. 06. 2010, 09:41
Bydliště: Vsetín
Věk: 36

Re: Podzimní a zimní pozorování

#246

Příspěvek od Buby »

Dnešní noc bylo hned několik komet na pozicích s hvězdou, tak bylo mnohem víc času na deepsky. Zatímco ostatní spali, koukal jsem s kaosovým 35cm dobsonem a svým 25cm dobsonem a porovnával. Výsledek byl docela zajímavý - tam ,kde bylo potřeba dost světla(např galaxie a skupiny galaxií), vyhrával 35cm samozřejmě, na planetární mlhoviny byl ale můj 25cm mnohem lepší. Ve 350mm se dost projevoval seeing, nebo spíš problém s temperací zrcadla, které už nedokázalo dostatečně rychle reagovat na změny teploty. Já měl i při 360x hvězdy bodové.

Velice zajímavým kouskem galaxie je Seyfertova galaxie M74. Vyniká prakticky bodovým jádrem, od kterého jsou potom těsně navinuty ramena. Spirální struktura byla ve 35cm celkem slušně patrná. Bez problémů byla vidět i blízká galaxie ngc 1055, která měla celkem nízkou plošnou jasnost a nepravidelný, jakoby prohnutý tvar.

Další jasnou a hezkou podzimní galaxií je M77 v rybách, Ta měla oproti M74 o něco nižší plošnou jasnost, ramena galaxie ale byla opět docela slušně patrná.

M33 byla po většinu noci lehkým cílem pro neozbrojené oko, zvláště po půlnoci se podmínky hodně zlepšily. V 35cm dobsonu byly velmi hezky vidět ramena galaxie a několik HII oblastí. S trochou představivosti to už jde porovnat s nějakou hůře proexponovanou fotkou této galaxie, zabírala skoro celé, přes stupeň velké zorné pole.

Dál už jsem se ponořil hlouběji do vesmíru a kouknul na jasnou skupinu galaxií Hickson 16 ve Verlybě.Pro 350mm dalekohled nebylo rozlišení této 180 milionů ly vzdálené formace žádný problém. Galaxie mají jasnosti od 12,2 po 13,1. Jsou tedy viditelné už v dalekohledech od 200mm. Je to bezesporu jednodušší objekt, než Stephanův kvintet. Určitě nezle nic jiného než doporučit. Samozřejmě na galaxiích nebyly žádné podrobnosti, kromě rozlišení jejich tvaru.

A potom jsem se ponořil ještě hlouběji, do kupy galaxií Abell 262 v Andromedě. Pokud jste něco podobného nikdy neviděli, možná by jste byli zklamáni. Ale jakmile se člověk rozkouká a ví co hledat, zaručeně začne stoupat tep. Centrální část této kupy okolo obří eliptické galaxie ngc 708 je doslova našlapána dalšími obláčky a rozmazanými hvězdami. V centrální části šlo zřejmě o tyhle kousky - NGC 701-4, NGC 703, NGC 705, NGC 708, NGC 709, NGC 710 a NGC 714. Dále bylo možné rozeznat ještě jednu skupinku galaxií kousek severně - zřejmě šlo o tyto galaxie - UGC 1344, UGC 1347 a UGC 1350. Mezitím byly vidět ještě sem tam nějaké skvrnky či rozostřené hvězdy, na nějakou identifikaci to ale nestačí.

Nedaleko - v Perseovi, se nachází další krásná kupa galaxií Abell 426. Tady ale nebylo přiliš patrné nějaké zhuštění nebo nápadné shluky galaxií, byly docela rovnoměrně poházené po zorném poli. Identifikovat, o které se jednalo by vyžadovalo velmi přesnou mapku. Každopádně ve 35cm je to velmi pohledný objekt, kupa se nachází v bohatém poli hvězd a spousta hvězdiček je jakoby ,,rozplizlá,,. Věřím, že při podrobném průzkumu tu bude v dosahu 35cm okolo 20 galaxií. To ale někdy příště - až kaos zas doveze tu svou 35tku.

Podíval jsem se i na NGC 891 a kochal se detaily, při 239 násobném zvětšení byl krásně vidět temný pás a několik ,,hrudek,, v disku. Zabírala celé zorné pole a pohled to byl vpravdě fantastický.


Dál už jsem pozoroval jen planetární mlhoviny ( napíšu o nich v příslušném tématu) a kometu Honda-Mrkos-Pajdušáková, která ukázala dva ohony, z nichž jeden měl skoro 1° a jasné vlákno uvnitř.

Závěrem ještě pár slov o zimní kulovce M79 v Zajíci. Ta byla v pohodě nalezitelná a při velkém zvětšení se na okrajích objevilo pár rozlišených hvězdiček, zbytek kulovky byl trochu zrnitý. Pozorováno ovšem jen ve 250mm.
Dob 10", Refra 3",4",5" , SC 6" ,a nějaká drobotina.
Uživatelský avatar
Schecke
Příspěvky: 315
Registrován: 13. 09. 2011, 18:34
Bydliště: Rokycany
Věk: 46
Kontaktovat uživatele:

Re: Podzimní a zimní pozorování

#247

Příspěvek od Schecke »

To Buby: jen ve 250 mm  ;D Já jsem si minulý týden pořídil 200/1200 a myslím si, co nemám... Ale výrazně jsem si polepšil z 60/700  :)
Dobson SW 8"ok. 40,25,15,10 mm, Barlow 2-5x, Planetary/Sky 6mm, Kasai 5mm, filtr Baader ND 0,9,sl.fólie, UHC Astr., Eschenbach NP 60/700 (ok. K 25 a 9 mm,3x Barlow,sl. filtr), турист-3 20x50, triedr 7x50, Sony A77II, A99II, ADC Omegon, ZWO ASI 224MC
Uživatelský avatar
stana
Příspěvky: 3273
Registrován: 09. 04. 2008, 23:32

Re: Podzimní a zimní pozorování

#248

Příspěvek od stana »

Výhodou kraje podzimu je, že začnete u Herkula a Labutě a skončíte u Oriona a to teda vše za jednu "delší" pozorovací noc...Jako třeba ze včerejška na dnešek toho bylo tolik, že už si to vše snad ani nepamatuju..
Na kopci na Konicku Supr obloha a Stephanův kvintet byl o tom, že aniž jsem věděl, kam se mám přesně dívat, tak po troše zametání jsem neomylně zaparkoval u těch min. tří slabých galaxií.
Jinak z těch objektů, co jsou dost níž nad jižním obzorem, tak s UHC to byly planetárky Slimák a Saturn, což jsou jistě zajímavé objekty - .
Dobson 300/1500, Ethos 8 mm,  Až bude peníz tak beru Ethos 13 mm, Plossl 25 mm,  fólie Astrosolar, SW-čočkový dalekohled SK 80/400,  triedr 12x50 /japonec/ a staré divadelní kukátko parametrů neznámých ...
Uživatelský avatar
ladis
Příspěvky: 2969
Registrován: 05. 09. 2006, 05:12
Bydliště: Dolní Bousov
Věk: 44

Re: Podzimní a zimní pozorování

#249

Příspěvek od ladis »

Na noc z patka na sobotu jsem mel, naladen pozorovacimi uspechy Bubyho, ve svem planovacim softwaru pripraveny krom dalsich dve lahudky - kupy galaxii, ktere jsem dosud nepozoroval.

Ackoliv zkraje noci ukazovalo SQM-L-ladis jen 20.98, kolem 2h rano jiz 21.2, coz sice neni mnoho, ale ani malo a tak jsem pote, co kolegove odjeli spati, v klidu zapocal s lovem doslova vysoke...

Prvnim galaxijni kupou, na kterou jsem mel spadeno a o ktere jsem na AF zatim necetl, byla Abell 194 v souhvezdi Velryby (http://www.rc-astro.com/php/phpthumb/ca ... 99355.jpeg). I kdyz kupa kulminovala, nebyla prilis vysoko nad obzorem, nastesti tim smerem je z meho oblibeneho pozorovaciho stanoviste jen malo LP. Souhvezdi Velryby bylo krasne viditelne (z mesta snad nemozne videt), odstartoval jsem od jasne hvezdy theta Cetus a starhopoval az ke galaxijni kupe. Ta je velice jednoduse nalezitelna pomoci starhopingu - hvezd je v hledacku tak akorat a tvori jasne obrazce. Cca 7st severne od theta Cet jsem dle Triatlasu B namiril hledacek presne na misto, kde by dle okolnich hvezd kupa galaxii mela byt.
Nasadil jsem 11mm ES 82st a pohled me ohromil. Necekal jsem, ze blizky par NGC 547 (SB 12.7mag) a NGC 545 (SB 13.5mag) bude tak jasne videt! Galaxie jsem jako par nerozlisil, 20cm newton mi je ukazal jako jasny, ale jednolity sedivy flicek bez detailu.
Tento par byl videt primym videnim. Naopak pro detekci elipticke galaxie NGC 541 (SB 13.2mag) jsem musel pouzit postranniho videni a i presto objekt "poblikaval". Na vyse uvedenem odkazu na fotografii je jasny par videt vpravo nahore a slabsi NGC 541 o kousek vlevo dolu. Mel jsem dojem, ze mi obcas problikly jeste dalsi dve-tri galaxie v zornem poli, ale na potvrzeni bych potreboval nekoho vedle sebe ci dalekohled o vetsim prumeru. I tak povazuji pozorovani nejjasnejsich clenu kupy Abell 194, objevene 1.10.1785 Williamem Herschelem za uspech a urcite tuto kupu budu jeste bedlive zkoumat!

Dalsi lovnou byl retizek galaxii v souhvezdi Ryb (Pisces Chain) - http://arp.schoenball.de/dss/331.jpg, ktery o neco vyse popisoval Buby. Narozdil od neho jsem se svojim 200mm dobsonem pohodlne pozoroval (ne detekoval, ale opravdu regulerne pozoroval v podobe zaricich sedivych flicku bez detailu) pouze 3 cleny teto kupy, tvorici retizek 11 galaxii.
Tato kupa o uhlovem rozmeru cca 15' je od nas vzdalena cca 230 milionu svetelnych let (cca 2 175 984 000 000 000 000 000 km) a shodou okolnosti jsem videl presne ty tri cleny, ktere 12.8.1784 objevil William Herschel - NGC 383 (SB 13.1mag) a NGC 380 a NGC 379 (SB 13.1 a 12.9). Je zvlastni, ze stejne jako William Herschel jsem napoprve nevidel dalsi tri cleny z celkem sesti nejjasnejsich! Zkusim to priste, treba u kluku s 250mm dobsonem uvidim i zbyvajici nejjasnejsi cleny! Zbyle cleny (nad 6 nejjasnejsich) teto galaxijni kupy zrejme nemam sanci amatersky videt a jen ciste informativne - byly objeveny pozdeji v letech 1850 a vyse pany Stoneyem, Parsonsem a Dreyerem.

Jsem nadsen, ze jsem videl s 200mm to, co napoprve i William Herschel a tesim se na dalsi prozkoumani teto zajimave a jasne kupy galaxii! Byla to uzasna noc, kdy jsem projel i zname, jasne objekty, abych si nakonec nechal oko vypalit M42kou a mlhovinou Flame nebule (Plaminek) v Orionu, ktery byl mimochodem mnohem lepe videt (kontrastni prachova struktura) bez UHC, nez s nim  8-)
Obrázek
Ladislav Červinka
vizuální pozorování a fotometrie proměnných hvězd a zákrytů hvězd planetkami
Uživatelský avatar
stana
Příspěvky: 3273
Registrován: 09. 04. 2008, 23:32

Re: Podzimní a zimní pozorování

#250

Příspěvek od stana »

No jo no, Plamínek..Asi to bude tím, že je to reflexní mlhovina a UHC je více-méně bez efektu.. 8-)
P.S. Jinak to, co ty vidíš, ohledně těch duchařin, tak to ti ty voči můžu leda závidět..  ;)
Dobson 300/1500, Ethos 8 mm,  Až bude peníz tak beru Ethos 13 mm, Plossl 25 mm,  fólie Astrosolar, SW-čočkový dalekohled SK 80/400,  triedr 12x50 /japonec/ a staré divadelní kukátko parametrů neznámých ...
Uživatelský avatar
Buby
Příspěvky: 431
Registrován: 09. 06. 2010, 09:41
Bydliště: Vsetín
Věk: 36

Re: Podzimní a zimní pozorování

#251

Příspěvek od Buby »

ladis píše:Prvnim galaxijni kupou, na kterou jsem mel spadeno a o ktere jsem na AF zatim necetl, byla Abell 194 v souhvezdi Velryby
Díky za tip, zkusím tuhle kupu dneska.  :) Jen ještě jedna věc - u těchto kup galaxií je docela vhodné použít větší zvětšení, spousta těch slabých mršek je fakt maličkých, mají velikost planetárních mlhovin.  ;)
Dob 10", Refra 3",4",5" , SC 6" ,a nějaká drobotina.
Uživatelský avatar
ladis
Příspěvky: 2969
Registrován: 05. 09. 2006, 05:12
Bydliště: Dolní Bousov
Věk: 44

Re: Podzimní a zimní pozorování

#252

Příspěvek od ladis »

Buby píše:Jen ještě jedna věc - u těchto kup galaxií je docela vhodné použít větší zvětšení, spousta těch slabých mršek je fakt maličkých, mají velikost planetárních mlhovin.
Jasny. Zkousel jsem i vetsi zvetseni 180x, ale kontrast jiz sel dolu. Chtelo by to aspon 250mm zrcadlo. Nejlepsi kontrast na slabe galaxie mam pri zvetsenich 100-140x. 180x a 200x pouzivam bud na jasnejsi galaxie, ci planetarky... Ale obecne mas, Buby, pravdu - s vetsim zvetsenim roste do urcite urovne kontrast...

Jeste dva tipy na galaxijni ZOO, Buby ;) :
1. Abell galaxy cluster 426 (NGC 1275 cluster)
2. Abell galaxy cluster 347 (NGC 906 cluster)
jde o superclustery v oblasti Perseus-Pisces dosazitelne nasimi dalekohledy (spise >300mm). Prubnout to ale muzeme  8-)

http://www.astronomy-mall.com/Adventure ... upercl.htm
Obrázek
Obrázek
Ladislav Červinka
vizuální pozorování a fotometrie proměnných hvězd a zákrytů hvězd planetkami
Uživatelský avatar
ladis
Příspěvky: 2969
Registrován: 05. 09. 2006, 05:12
Bydliště: Dolní Bousov
Věk: 44

Re: Podzimní a zimní pozorování

#253

Příspěvek od ladis »

Minulou noc jsem se pustil do detailnejsiho zkoumani galaxijnich clusteru, ktere v techto dnech po pulnoci kolem 2-3h ranni kulminuji postupne v souhvezdich Persea, Andromedy, Ryb a Velryby.

Navazal jsem na predminulou noc a zacal detailneji zkoumat jak nektere, mnou uvedene kupy, tak jsem pridal i nove, dosud nepozorovane.

Podminky byly o chlup lepsi, nez posledne a tak bylo mozne vyuzit povetsinou vyssich zvetseni, az 180x. Jak se i kolega Buby zminil, zde popisovane galaxijni clustery jsou uhlove relativne male a i pri zvetsenich kolem 180x se veskrze pohodlne vejdou do jednoho zorneho pole sirokouhleho okularu...

V jasne kupe Abell 194 v souhvezdi Velryby jsem tentokrat rozlisil dve jadra tesnych galaxii NGC 547 a 545 a jiz zcela pohodlne primym videnim i NGC 541. Skoda, ze v dosahu amatera neni zvlastni nepravidelna galaxie tesne u NGC 541, nazyvana "Minkowski's object". Na fotkach vypada uzasne. Pochopitelne v zornem poli 8" newtona po ni neni ani potuchy.

Pro majitele dobsonu o prumeru kolem 200mm mam ted jednu lahudku – nadhernou kupu galaxii Hickson 16 ve Velrybe, kdy i nejslabsi clen kupy ma stale relativne vysokou povrchovou jasnost 13.0mag. Buby ma pravdu, jak popisuje vyse ve svem reportu - tato formace je neporovnatelne jasnejsi, nez Stephanuv kvintet!(http://astronomy-mall.com/Adventures.In ... hick16.jpg).
Pozoroval jsem velice pohodlne dve nejjasnejsi tesne galaxie NGC 835 (SB 12.3mag) a NGC 833 (SB 12.6mag). Tyto doslova zarily a pri zvetseni 180x byl nadherne videt ovalny tvar NGC 833 a pozice vuci NGC 835. Pri trose soustredeni krasne vystoupily i dalsi dve galaxie - NGC 838 (SB 12.8mag) a NGC 839 (SB 13.0mag). Tato kupa spolu s jasnou hvezdou tvorila jakysi pomyslny obdelnik ci spise lichobeznik.
Tuto velice jasnou skupinu Hickson 16 musim pro majitele mensich dobsonu jen a jen doporucit, je bohata a jasna.

Jak jsem se zminil jiz v poslednim reportu, navazal jsem na sve predchozi pozorovani retizku galaxii v souhvezdi Ryb (Pisces Chain / NGC 383 Group / Arp 331).
Diky lepsi obloze, nez posledne a vetsim zkusenostem s timto nadhernym objektem, jsem krom tri nejjasneji odpozorovanych galaxii z minule pozoroval i dva slabsi cleny - NGC 385 a NGC 384. Tyto galaxie jsem pochopitelne videl pouze postrannim videnim a to napoprve az po nekolika vterinach, kdy se mi doslova pomalu zjevily a vystoupily z kosmickeho pozadi! U takto slabych objektu mi pomaha lehounce o par vterin potukavat do tela dalekohledu a tyto slabe viditelne galaxijni flicky se neklamne rozpohybuji. Oci a mozek jsou opravdu citlivejsi na pohyb. Pri postupnem zkoumani pole jsem jiz i tyto galaxie videl postrannim pohledem stabilne, mozek se doslova naucil je v teto kupe videt! Uzasne, jak oci a mozek pri loveni objektu na hrane viditelnosti uzasne spolupracuji...
Jako perlicku uvedu, ze jsem rozlisil dvojgalaxii NGC 383 a 382!  8-) Chvilemi jsem videl obe jadra tesne u sebe (zv. 180x)! Nevim, jak je to mozne, ale obe jadra jsem rozeznal - ovsem poblikavala a vetsinu casu jsem obe galaxie vnimal jako jednu - svetlesedivy flicek, v kterem chvilemi problikla dve jadra a galaxie se jakoby tesne oddelily.
Jestli dobre pocitam, videl jsem dohromady retizek citajici 6 galaxii. Navim mam pocit, ze jsem hranicne detekoval i NGC 386 o povrchove jasnosti 14.3mag, ale za to ruku do ohne fakt nedam. Vyse jsem popisoval pozorovani sesti galaxii, ne detekci. Detekci neberu jako regulerni pozorovani, ale jakysi bonus... Takze celkem 7 kusu v teto retizkove kupe?  ;)

Dalsi kupou, na kterou jsem si brousil zuby, byla NGC 507 Group (http://www.astronomy-mall.com/Adventure ... c507ch.jpg) v Rybach.
Tato kupa, obsahujici kolem 14 clenu, je dostupna i majitelum mensich dobsonu!
Konkretne NGC 507 a 499 byly jasne, pohodlne viditelne primym pohledem po cely cas. Jsou od sebe vzdalene kolem 15-20', takze se mi krasne vesly do jednoho zorneho pole i pri zvetseni 180x! Dalsi cleny kupy jsem, bohuzel, nerozeznal, ale presto 2 z 14 clenu na 8" newtonu povazuji za uspech. Doporucuji!

Uzil jsem si nadherneho pozorovani kup galaxii, ktere mohu pravem radit mezi MUST SEE objekty podzimni oblohy. Az budete mit moznost, urcite tyto objekty vyzkousejte, jsou v dosahu jiz 8" dalekohledu na slusne venkovske obloze!
Obrázek
Ladislav Červinka
vizuální pozorování a fotometrie proměnných hvězd a zákrytů hvězd planetkami
ladin
Příspěvky: 960
Registrován: 21. 02. 2008, 15:11
Bydliště: 50.6681028N, 15.0827178E

Re: Podzimní a zimní pozorování

#254

Příspěvek od ladin »

Ladis: Hezky, jsi pro me jasnej Vizual roku!
Půlmetr (10'') Dobson, 16'' Dobson ...
Uživatelský avatar
Buby
Příspěvky: 431
Registrován: 09. 06. 2010, 09:41
Bydliště: Vsetín
Věk: 36

Re: Podzimní a zimní pozorování

#255

Příspěvek od Buby »

ladis píše:Jeste dva tipy na galaxijni ZOO, Buby:
1. Abell galaxy cluster 426 (NGC 1275 cluster)
2. Abell galaxy cluster 347 (NGC 906 cluster)
Tu první už jsem ve svém minulém reportu popisoval, jak vypadala přes 350mm dalekohled. Tu druhou kupu jsem pozoroval taky, ale jen ve 250mm a tam těch galaxií bylo jen pár. I tak to ale beru jako úspěch, když si člověk uvědomí, do jaké vzdálenosti a do jaké minulosti člověk hledí.

P.S. Další skvělý report, už sem si pomalu začínal myslet že si s pozorováním sekl, teď ses pěkně rozjel, jen tak dál.  ;)
Dob 10", Refra 3",4",5" , SC 6" ,a nějaká drobotina.
Odpovědět