ISS (popř. s dalšími objekty)

Astronomické snímky pořízené členy našeho fóra, upozornění na nové snímky objektů, odkazy...
Odpovědět
Uživatelský avatar
MaG
Příspěvky: 11415
Registrován: 06. 04. 2002, 21:22
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Kontaktovat uživatele:

ISS (popř. s dalšími objekty)

#481

Příspěvek od MaG »

Přesně o tom Maser píše, další tři snímky o pár kilometrů vedle nejsou kvůli zatoulanému mraku. Ale co už, opravdu je třeba umět to zařídit, aby se všechno sešlo. To není o štěstí. Nám to prostě nevyšlo, ale vyjd to jindy.
Martin Gembec, Astronomické události
EQ6 OnStep, WO FLT98+WO AFR-IV 0.8x, Orion Optics CT8 200/900 s Paracorrem, ZWO ASI294MC Pro, Canon 6Dmod, 30Dmod
Uživatelský avatar
TH
Příspěvky: 618
Registrován: 02. 12. 2005, 05:31

ISS (popř. s dalšími objekty)

#482

Příspěvek od TH »

Mladá Boleslav 7:57 - ISS + odpojený Endeavour před Sluncem
(Nedaří se mi fotku uložit na Astrofotky, tak jsem to zkusil jinam)
Neumím udělat animaci (snad později). Poznáte raketoplán?

Dalekohled + bino Baader = obraz viděný oběma očima současně, je fakt lepší ...
Uživatelský avatar
MaG
Příspěvky: 11415
Registrován: 06. 04. 2002, 21:22
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Kontaktovat uživatele:

ISS (popř. s dalšími objekty)

#483

Příspěvek od MaG »

To je úžasné, když to takhle vyjde :-)

Někdy je člověku líto, že musí tolik vydělávat, aby tohle občas mohl vidět, ačkoli tohle asi nikdy neuvidí Dost filosofie, je to parádní, škoda že to není detailnější.. nebo jsi neukázal plnou verzi (výřez??)
Martin Gembec, Astronomické události
EQ6 OnStep, WO FLT98+WO AFR-IV 0.8x, Orion Optics CT8 200/900 s Paracorrem, ZWO ASI294MC Pro, Canon 6Dmod, 30Dmod
Uživatelský avatar
TH
Příspěvky: 618
Registrován: 02. 12. 2005, 05:31

ISS (popř. s dalšími objekty)

#484

Příspěvek od TH »

Těch detailů moc nevylezlo.

VÝŘEZ
Dalekohled + bino Baader = obraz viděný oběma očima současně, je fakt lepší ...
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24364
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

ISS (popř. s dalšími objekty)

#485

Příspěvek od MilAN »


Někdy je člověku líto, že musí tolik vydělávat, aby tohle občas mohl vidět, ačkoli tohle asi nikdy neuvidí Dost filosofie,Vizuální pozorování ISS patří snad k tomu nejjednoduššímu, co  může v astronomii nastat. K  shlédnuití ISS před Sluncem postačí jakýkoliv bídný dalekohled se zvětšením 10x a jakýkoliv filtr. Ke spatření podrobností potom postačuje  normální dalekohled (Lídlskop je skoro až přepych) se zvětšením tak 40x  + Baader filtr.
To je investice menší, než za bídný mobil, který má dnes každé malé dítě , opouštějící mateřskou školku.
Za tak málo peněz nešlou nás astronomii ještě nikdy provozovat. To je štěstí téhle astronomické generace. Nevím, koho lituješ

to TH
Jakým přístrojem a foťákem jsi to fotil ? A nemáš to v RAWu ?
Záběr se Ti moc povedl, tohle se už asi pro nás nebude opakovat.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
TH
Příspěvky: 618
Registrován: 02. 12. 2005, 05:31

ISS (popř. s dalšími objekty)

#486

Příspěvek od TH »


to TH
Jakým přístrojem a foťákem jsi to fotil ?A nemáš to v RAWu ?
Záběr se Ti moc povedl, tohle se už asi pro nás nebude opakovat.
Je to foceno do JPG, měl jsem asi přepnout na RAW, teď mě to mrzí. Foceno 1/4000s při ISO 400 Canonem 300D + 2x telekonvertor + ED80/600  na azimutální montáži. Čas jsem si ráno seřídil podle teletextu ČT a asi dvě minuty před průletem jsem už jen číhal. Měl jsem nastaveno sekvenční snímání. Stiskl jsem drátěnou spoušť, když jsem zahlédnul ISS. Na třetím snímku je už ISS téměř mimo Slunce. Byl to super adrenalinový zážitek. O tom raketoplánu jsem nevěděl, dokud jsem si neprohlížel fotky v počítači a všiml jsem si nějaké tečky, která sleduje pohyb ISS. Podíval jsem se na net a tam psali, že se raketoplán odpojil v 5:55 SELČ, tedy cca 2 hodiny před průletem.

Podařilo se mi dát dohromady animaci:
Dalekohled + bino Baader = obraz viděný oběma očima současně, je fakt lepší ...
Uživatelský avatar
MaG
Příspěvky: 11415
Registrován: 06. 04. 2002, 21:22
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Kontaktovat uživatele:

ISS (popř. s dalšími objekty)

#487

Příspěvek od MaG »

Koukám Milane, že většina tvých diskuzí se mnou vzniká nedorozumněním. V mé úvaze vůbec není povzdech nad finanční náročností celého pozorování přeletu, ale nad tím, že kvůli práci to většina lidí prostě nemůže pořád zkoušet. Myslíš, že jsem si nevyjel že tenhle přelet bude? Myslíš, že nejsem příznivec focení takových věcí s technikou za hubičku? Že to říkáš zrovna mně, kdo tu má jedno z nejlevnějších vybavení. Já bych s ním podobný snímek jako Tomáš bezpochyby taky pořídil, takže vím, že to není o penězích. Zkusme se dohodnout, že příště nebudeš ani ty mně, ani já tobě nic vysvětlovat a tím končím tuto diskuzi.

TH: podle mně je to perfekt. Dokonce ten raketoplán má tvar jako při pohledu shora nebo zespoda, takže jsi ho nejspíš měl vhodně natočený tak, jak většinou létá, nákladovým prostorem dolů k Zemi.

Když bys dal RAW, tak stihneš sotva 2 snímky do sekundy při metodě "začni snímat, jakmile vidíš ISS".. Tedy pokud by přelet trval obvyklou 0,5 - 1 sekundu. 300D je přeci jen pomalejší. Sám jsem s ním stihl nejvýše 4 snímky do RAWu v sekvenci.. Osobně bych ale doporučil ten RAW radši mít, i když u takovéto fotky hraje roli spíš seeing, než případná JPG degradace. Asi jsi zvolil dobrý kompromis.

Hezky se na to kouká.
Martin Gembec, Astronomické události
EQ6 OnStep, WO FLT98+WO AFR-IV 0.8x, Orion Optics CT8 200/900 s Paracorrem, ZWO ASI294MC Pro, Canon 6Dmod, 30Dmod
Uživatelský avatar
hokle
Příspěvky: 1497
Registrován: 03. 03. 2009, 13:21

ISS (popř. s dalšími objekty)

#488

Příspěvek od hokle »

TH: To se ti moc povedlo!

Dnes byl v 6:46 předpovězen přechod na mojí lokalitě. Chtěl jsem vidět ISS na vlastní oči. A povedlo se, krásný zážitek! Seeing byl dobrý, takže stanice byla krásně ostrá. Pozoroval jsem 80mm tripletem. Příště se pokusím o foto.
NWT 14", TS804 Triplet APO, SW70/500, AD800, EOS450Dm, EQ8, турист-4 10x30, ASI220MM Mini, ASI462MM, ASI662MC, C1-3000, Atik460EXm
Uživatelský avatar
TH
Příspěvky: 618
Registrován: 02. 12. 2005, 05:31

ISS (popř. s dalšími objekty)

#489

Příspěvek od TH »

Možná budeme mít ještě jednu šanci na sledování přeletu ISS spolu s raketoplánem přes Slunce. Poslední plánovaná mise raketoplánu Atlantis má plánovaný start 8. července a návrat 20. července. Na Calsky.com jsou právě na tyto dny předpovědi přeletů viditelných ze sev. Čech. Jsem zvědav, jestli to vyjde.
Dalekohled + bino Baader = obraz viděný oběma očima současně, je fakt lepší ...
Uživatelský avatar
MaG
Příspěvky: 11415
Registrován: 06. 04. 2002, 21:22
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Kontaktovat uživatele:

ISS (popř. s dalšími objekty)

#490

Příspěvek od MaG »

Dneska jsem vyrazil na svůj první "doubletransit". Mám se ještě co učit. Při obou bylo víceméně jasno, krom nějakého lehkého závoje se ostatní mraky vyhnuly.

Při prvním jsem ale stiskl pozdě spoušť a ISS na sekvenci prostě není. Druhý přelet ale vyšel krásně. Na vizuálním zážitku se negativně podepsalo, že jsem tentokrát koukal simultánně přes pointer 70/500, ale přikryl jsem ho svářečským sklem, provizorně, ale obraz nebyl ideální.

Takže příště se nebát fotit o sekundu dřív a dodělat filtr na druhý teleskop a uvidíme.

Nejbližší přelety vychází 10.7. na Šluknovsku a pak pro někoho někdy v příštím týdnu jich je pár přes jiné kouty ČR a snad jeden i přes střední Čechy. Využijte Calsky.com..

7 poskládaných snímků na sebe

http://astrofotky.cz/gallery.php?show=. ... 078432.jpg

400% zvětšenína středového snímku..
Martin Gembec, Astronomické události
EQ6 OnStep, WO FLT98+WO AFR-IV 0.8x, Orion Optics CT8 200/900 s Paracorrem, ZWO ASI294MC Pro, Canon 6Dmod, 30Dmod
Uživatelský avatar
TH
Příspěvky: 618
Registrován: 02. 12. 2005, 05:31

ISS (popř. s dalšími objekty)

#491

Příspěvek od TH »

Pěkně to vyšlo.

Také jsem uvažoval o focení, ale pak mi do toho něco vlezlo. Stále si myslím, že v severních Čechách máme šanci nafotit přelet ISS s odděleným raketoplánem. Záleží, kdy odstartuje a taky, jestli vyjde počasí.
Dalekohled + bino Baader = obraz viděný oběma očima současně, je fakt lepší ...
Uživatelský avatar
MaG
Příspěvky: 11415
Registrován: 06. 04. 2002, 21:22
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Kontaktovat uživatele:

ISS (popř. s dalšími objekty)

#492

Příspěvek od MaG »

Ano, teď po startu už to snad lze potvrdit. Jeden přelet vychází přes Šluknovsko, ale v Polsku nedaleko Boleslawiece bude double transit ISS + STS 135 těsně před připojením. No jen aby bylo aspoň chvilku počasí..

Martin Gembec, Astronomické události
EQ6 OnStep, WO FLT98+WO AFR-IV 0.8x, Orion Optics CT8 200/900 s Paracorrem, ZWO ASI294MC Pro, Canon 6Dmod, 30Dmod
Uživatelský avatar
MaG
Příspěvky: 11415
Registrován: 06. 04. 2002, 21:22
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Kontaktovat uživatele:

ISS (popř. s dalšími objekty)

#493

Příspěvek od MaG »

Tak se mi podařilo úspěšně otestovat techniku snímání přes dobson 150mm, bohužel až po dvojpřeletu v Polsku, kde jsem na oba přelety měl mrak.

Takže zde je až ze 16.7.



4x zvětšeno, vlevo jeden záběr ze středu disku, vpravo pokus o zjemnění detailů ze tří snímků v Registaxu.


Více v článku. A nezapomeňte, že na webu je i článek s předpovědmi přeletů až do 22.7.
http://udalosti.astro.cz/?p=498
Martin Gembec, Astronomické události
EQ6 OnStep, WO FLT98+WO AFR-IV 0.8x, Orion Optics CT8 200/900 s Paracorrem, ZWO ASI294MC Pro, Canon 6Dmod, 30Dmod
Uživatelský avatar
MaG
Příspěvky: 11415
Registrován: 06. 04. 2002, 21:22
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Kontaktovat uživatele:

ISS (popř. s dalšími objekty)

#494

Příspěvek od MaG »

Tak do třetice mi Atlantis vedle ISS před Sluncem vyšel, ale tentokrát se mi překvapivě rozostřil dalekohled. Přitom jak je vidět u minulého pokusu, předtím se mi to nestalo, ačkoli v obou případech byl dalekohled dlouho na Slunci. Přičítám to ale chladnému ránu dnes a tomu, že jsem prostě poslední 1/4 hodinu raději nechtěl na nic sahat, zvláště když se po deváté odsunul poslední mrak. Nic není dokonalé, ale z výsledku mám celkem radost.



Článek doufám kolegové doplní.
http://udalosti.astro.cz/?p=514
Martin Gembec, Astronomické události
EQ6 OnStep, WO FLT98+WO AFR-IV 0.8x, Orion Optics CT8 200/900 s Paracorrem, ZWO ASI294MC Pro, Canon 6Dmod, 30Dmod
Uživatelský avatar
TH
Příspěvky: 618
Registrován: 02. 12. 2005, 05:31

ISS (popř. s dalšími objekty)

#495

Příspěvek od TH »


Pěkné, pěkné, pěkné...
Dalekohled + bino Baader = obraz viděný oběma očima současně, je fakt lepší ...
Odpovědět