M13

Astronomické snímky pořízené členy našeho fóra, upozornění na nové snímky objektů, odkazy...
Odpovědět
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 18574
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 53
Kontaktovat uživatele:

M13

#346

Příspěvek od MMys »

To je jasné, že jednou expozicí takové délky to nejde. Jádro je hodně jasné, tipuji že do saturace s DSLR to půjde tak po 30sec. na 800ASA. Ne-li dříve.
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
KDan
Příspěvky: 1471
Registrován: 15. 06. 2007, 16:40

M13

#347

Příspěvek od KDan »

Já vím, že je to jasné - chtěl jsem tím říct něco jiného. Že při tak krátkém ohnisku a při výměně středu kulovky se dojem obrovského množství hvězd v objektu výrazně zploští, prostě rozlišení je příliš malé.

Tak nějak mně nevadí podobné techniky použít například na M42, tam se naopak množství zachycených detailů zvětší, jenže v případě M13 se střed prokreslí jen proto, že množství zachycených hvězd v něm výrazně ubude.

Je to ale samozřejmě "estetičtější", či spíš líbivější, i když s menší "vědeckou" hodnotou.
Uživatelský avatar
BiF
Příspěvky: 1189
Registrován: 10. 11. 2002, 02:00
Bydliště: Trhové Sviny
Věk: 54
Kontaktovat uživatele:

M13

#348

Příspěvek od BiF »

Nedělal jsi dekonvoluci ? Ta má často na svědomí ztmavnutí středů.  
Vim, ze autor delal zpracovani v PixInSight, ale me naprosto stejne tmave stredy hvezd dela MRAW pri kalibraci...
Newtony 300/1200, 200/860, 100/600; SkyMaster 15x70; paralaktická montáž vlastní výroby; QHY163M; ASI120M; Canon EOS 300D; Philips ToUcam Pro; http://bilek.astronomie.cz/ , email: frantabilek(at)gmail(dot)com
Uživatelský avatar
Oko1
Příspěvky: 966
Registrován: 02. 06. 2009, 15:05

M13

#349

Příspěvek od Oko1 »

Kluci díky za pozitivní i Karellovu reakci Karell má pravdu, ale bohužel tam kde jsou data "vyžraná", tam už se zpracováním nic neudělá. Věř Karle, že jsem se snažil zachránit každou hvězdu z jádra. Na druhou stranu - jak píše KDan, když se zachová mermomocí kresba jednotlivých hvězd tak se obrázek alespoň podle mého názoru trochu zploští.

Data jsem pořídil skoro před rokem, a dělal jsem jen jednu sadu expozic, žádné krátké snímky na kompenzaci přepalů. Pokud bych fotil větším průměrem, mono kamerou, delším ohniskem, kde se dá výrazněji objekt rozložit na jednotlivé hvězdy, tak bych asi nějakou kombinaci kratší a delší expozice udělal.

Přestože je snímek v tématu "M13", vystavil jsem ho hlavně kvůli té drobotině kolem. Jinak bych ani neměl tu odvahu dávat to sem v nezmenšeném rozlišení:-)

A poslední - tmavší středy hvězd - velmi lehkou dekonvoluci jsem dělal selektivně jen na M13 samotnou, jinak byly hvězdy zamaskované. Ale zdá se mi, že tyhle středy lezou z integrace průměrováním s použitím "windsorized sigma clipping".
Astrograf 300/f3 - f4,5, SW Esprit ED 100 F5,5 reduced to F4, Moravian G2-8300, Dobson 250/1400, TV Nagler 7mm a Panoptic 24mm, BDP Hyperion 17mm, BDP Scopos 35mm, WO 7x50
Montáž G53F a HEQ5, Lacerta Mgen2 guider
Uživatelský avatar
Oko1
Příspěvky: 966
Registrován: 02. 06. 2009, 15:05

M13

#350

Příspěvek od Oko1 »

Ješitnost mi nedala a vzal jsem si Karellovu kritiku k srdci. Vyhrabal jsem stará data z roku tuším 2010 (pořízené Nikonem D200, bez kalibrace, refraktorem atd..), a zkusil jsem obrázky spojit. Pro mě koukatelné, snad i pro vás. Ale zapotil jsem se:-)



Astrograf 300/f3 - f4,5, SW Esprit ED 100 F5,5 reduced to F4, Moravian G2-8300, Dobson 250/1400, TV Nagler 7mm a Panoptic 24mm, BDP Hyperion 17mm, BDP Scopos 35mm, WO 7x50
Montáž G53F a HEQ5, Lacerta Mgen2 guider
Uživatelský avatar
MaG
Příspěvky: 11944
Registrován: 06. 04. 2002, 21:22
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Kontaktovat uživatele:

M13

#351

Příspěvek od MaG »

Tohle je fakt už hodně dobré. Zachovat okolí a potlačit jádro pomohlo ;)
Martin Gembec, Astronomické události
EQ6 OnStep, WO FLT98+WO AFR-IV 0.8x, Omegon RC8 203/1624, ZWO ASI294MC Pro, Canon 6Dmod
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 18574
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 53
Kontaktovat uživatele:

M13

#352

Příspěvek od MMys »

teď je to ono ;)
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
KDan
Příspěvky: 1471
Registrován: 15. 06. 2007, 16:40

M13

#353

Příspěvek od KDan »

Vzpomínám si na připomínku na jednom sezení v malé kavárně u nás, kde se občas pořádají diskuze nad zajímavými věcmi. Bylo tam i pár fotek M13, nejrůznějších, od mých zcela nedokonalých až po snímek z HT. Když jsme diskutovali nad snímkem s přepálenou středovou částí a o technikách, jak ošidit fyziku dynamického rozsahu senzoru, jeden chlápek se s kávou v ruce s nadsázkou ohradil: "To bych tam pak nakonec ale mohl do té přepálené oblasti klidně dokreslit i smajlíka."

Uznávám ale, je to takhle rozhodně hezčí a působí to i přirozeně :)



Uživatelský avatar
pavelseb
Příspěvky: 992
Registrován: 22. 11. 2009, 22:40
Bydliště: Senetářov
Věk: 41
Kontaktovat uživatele:

M13

#354

Příspěvek od pavelseb »

oko1: Naprosto super M13. Tím že si Karell dovolil krytiku to posunul o řád vejš. Paráda. Zajímalo jaký expozice si vlastně doplnil.
GSO 150/750, EQ6 Pro, SW 70-500 + QHY5L-II, QHY 294MM, Canon 450D, TS Comacorrector 0.95x
Uživatelský avatar
Oko1
Příspěvky: 966
Registrován: 02. 06. 2009, 15:05

M13

#355

Příspěvek od Oko1 »

Díky, však jsem to taky Karlovi napsal, bez něj bych v archivech nezapatral:-)

Detaily expozic (přes SW ED 80):
Timestamp: Sat Jul 10 22:43:03 2010
Camera: NIKON D200
ISO speed: 800
Shutter: 210.0 sec
Astrograf 300/f3 - f4,5, SW Esprit ED 100 F5,5 reduced to F4, Moravian G2-8300, Dobson 250/1400, TV Nagler 7mm a Panoptic 24mm, BDP Hyperion 17mm, BDP Scopos 35mm, WO 7x50
Montáž G53F a HEQ5, Lacerta Mgen2 guider
Uživatelský avatar
RomanKn
Příspěvky: 42
Registrován: 28. 10. 2012, 11:26

M13

#356

Příspěvek od RomanKn »

Tak spíš taková náladovka z Beskyd s měsícem v první čtvrti.



12x5min  a 6x2min... nevím jak se to dělá ale po prolnutí v PS jsem z 80% použil ty dvouminutové expozice ty delší byly nějak přepálené a bez barev.
Newton 180/720 MPCC CANON 400dm
MrawGui, Regim, PS
Uživatelský avatar
pavelseb
Příspěvky: 992
Registrován: 22. 11. 2009, 22:40
Bydliště: Senetářov
Věk: 41
Kontaktovat uživatele:

M13

#357

Příspěvek od pavelseb »

Tak jsem ji, po více jak půl roce nefocení taky zkusil. Bohužel to tak vypadalo. Bojoval jsem se "zaprášenou" technikou a ve výsledku mám jeté hvězdy. Pointace není ideální (EQ5 - LX emulátor - Guidemaster) ale na mém posledním snímku M42 to nebylo tak jeté. Podle mě je chyba někde jinde. Bylo naprosté bezvětří.

jen 2x10minut ISO 800 a pokus o redukci jádra 10x60sec ISO800

GSO 150/750, EQ6 Pro, SW 70-500 + QHY5L-II, QHY 294MM, Canon 450D, TS Comacorrector 0.95x
Uživatelský avatar
demonek
Příspěvky: 689
Registrován: 16. 03. 2009, 18:46

M13

#358

Příspěvek od demonek »

Velká škoda těch hvězd,protože jinak se mi snímek velice líbí.Působí na mě takovým nenásilným zpracováním.
Uživatelský avatar
pavelseb
Příspěvky: 992
Registrován: 22. 11. 2009, 22:40
Bydliště: Senetářov
Věk: 41
Kontaktovat uživatele:

M13

#359

Příspěvek od pavelseb »

Díky za komentář. Na vyladění techniky potřebuji více času, což je komodita, které mám silný nedostatek (já vím že výmluvy :), ale teď je to opravdu špatné). Samotného mě to mrzí.
GSO 150/750, EQ6 Pro, SW 70-500 + QHY5L-II, QHY 294MM, Canon 450D, TS Comacorrector 0.95x
Uživatelský avatar
Bill
Příspěvky: 4762
Registrován: 11. 01. 2007, 19:54
Bydliště: Uničov

M13

#360

Příspěvek od Bill »

Takový polopokus o M13 - nerovný boj s technikou způsobil hrozně málo dat - pouze 10x5 minut :-(



Bill

M:736 750 113
Odpovědět