B 142-3

Astronomické snímky pořízené členy našeho fóra, upozornění na nové snímky objektů, odkazy...
Uživatelský avatar
GaP
Příspěvky: 591
Registrován: 15. 05. 2006, 18:13

B 142-3

#1

Příspěvek od GaP »

V srpnu jsem nafotil hned několik snímků, ale upozornil bych pouze na ty nejlepší jako třeba tento s temnou mlhovinou, více viz odkaz.



http://gaugg.astronomy.cz/galerie/mlhov ... 83s060.htm

Snad se bude líbit :-)

Pavel Gaugg
SeeStar_S50
Uživatelský avatar
Roman (Rick)
Příspěvky: 6266
Registrován: 12. 08. 2007, 23:11
Kontaktovat uživatele:

B 142-3

#2

Příspěvek od Roman (Rick) »

Dobrý podvečer.

Pripájam sem ešte jednu fotečnu zo ZMAS-u. Čo nám obloha skoro celý týždeň odopierala, nám čiastočné vynahradila aspoň za posledné dve noci :). Nanešťastie letné noci sú veľmi krátke, tak ani na fotenie nezostávalo veľa času:
(väčší na klik)



Foto vzniklo v spolupráci s Rob_B. Je to zloženina len 4 snímkov po 6 minút, keďže Murphy úradoval a kazilo (a rosilo) sa čo sa dalo ;D Taktiež sme chceli stihnúť odfotiť aj iné objekty.

Fotené cez Canon eos 350D cez objektív 55-200 na ohnisku 100mm, pri citlivosti ISO 800.
Uživatelský avatar
MartinV.
Příspěvky: 1327
Registrován: 12. 06. 2013, 10:11

B 142-3

#3

Příspěvek od MartinV. »

Zdravím na fóru.

Takřa po roce astrofotografické absence, které mě až příliš poznamenala což se projevilo tzv. "oknem" jsem se konečně dočkal nových snímků. Musím říci, že rok nefotografovaní stačil na to abych spoustu věci pozapoměl. Už čtvrté světlo hvězd prostoupilo novým vybavení (první tři nestojí za to je ani zveřejnit) na soukromé astronomické observatoři L&J v obci Grygov (SAO Grygov) uživatele AF pod nickem mo. http://vpodlesi.cz/observe.html .
Snímek není ještě dle mých představ. Jako největší komplikace se ukázalo zaostřování. Zde to opravdu chce PC a vhodný program k zaostřování DSLR (IP-Camera Control) a rovněž věnovat jen jednu noc a více jen jednomu objektu a pak ještě únava po noční v zaměstnání = spánek = fotografování interieru červeným světlem osvětlené kopule.



Takahashi FSQ-106ED F5
Canon EOS 40Da (Baader UV/IR+Baader UHC-S)
7x600sec. ISO800
EQ6 Pro SkyScan, Borg 77ED + TVGuider
28.7. 2008 v 00:51 SAO Grygov
(celé pole bez ořezu)

a snímek v rozlišení 1800x1195px taktéž bez ořezu
http://www.astro.cz/galerie/v/uzivatele ... ewsIndex=1

MartinV
Osobní stránky: http://dslr-astrophotography.cz/
FSQ 106ED, Losmandy G-11 GoTo L4 (Ascom Gemini telescope.NET), EOS 40Dmod, Lunático EZG60, Lacerta MGEN, QHY5L II, SQM-L, Lenovo x200
Poz. stanoviště: Kamenný vrch, Stránské, Norberčany, Morav
Uživatelský avatar
LuKo78
Příspěvky: 433
Registrován: 20. 10. 2005, 01:01

B 142-3

#4

Příspěvek od LuKo78 »

Ahoj Martine,

už jsem se nemohl dočkat, až uvidím konečně první snímek z Tvého nového Takahashiho. Hvězdy jsou krásně bodové a je vidět, že kvalita je kvalita. Přeji proto mnoho úspěšných nocí a ještě víc takovýchto snímků.

Chtělo by to ale natáhnout podle mne expozici a více proexponovat. :P

Zdravím. LuKo78 ;)
Uživatelský avatar
MartinV.
Příspěvky: 1327
Registrován: 12. 06. 2013, 10:11

B 142-3

#5

Příspěvek od MartinV. »

S tím proexponováním musím jen souhlasit. Ale to by bylo zase na úkor počtu snímků, protože jsem začal fotografovat až po půlnoci. Na druhou stranu nevím ještě jak moc a jestli vůbec to půjde proexponovat počítám tak max. 16min ISO 800 a už nebude pomáhat ani UHC-S. Tady je to spíš o tmavosti oblohy. Problém je ten že opět zase fotografuji na příměstské obloze. Není nad podmínky proto závidím ty tvé. No jde o to to, ale vyzkoušet. Pokud bude jasno tak Čt to jistí a ráno v Pá se vrhnu na Sluníčko.
Jinak děkuji za reakci.

MartinV
Osobní stránky: http://dslr-astrophotography.cz/
FSQ 106ED, Losmandy G-11 GoTo L4 (Ascom Gemini telescope.NET), EOS 40Dmod, Lunático EZG60, Lacerta MGEN, QHY5L II, SQM-L, Lenovo x200
Poz. stanoviště: Kamenný vrch, Stránské, Norberčany, Morav
Uživatelský avatar
Konihlav
Příspěvky: 5679
Registrován: 24. 01. 2008, 15:21
Kontaktovat uživatele:

B 142-3

#6

Příspěvek od Konihlav »

MartinV: no na 4. snimek je to ale fakt nadherny. Libi se mi to moc, holt full frame chip ma neco do sebe, ja zatim fotim obycejnou CCD s Borgem a vyuziji tak 20% celkoveho bezvadneho pole, coz je skodicka. U Tebe je hezky to vyuziti a kam az oko dohledne. Hodne zdaru!
Uživatelský avatar
GaP
Příspěvky: 591
Registrován: 15. 05. 2006, 18:13

B 142-3

#7

Příspěvek od GaP »

Martine gratuluji k čtvrtému světlu, které tvým skvostným T prošlo úžasně, dobře se zaznamenalo a moc hezky bylo tebou zpracováno ;)

Příště to bude opravdu chtít tak dvojnásobek expozic, ale na zahnání hladu po snímcích to zatím stačí ne ;)

Pavel
SeeStar_S50
Uživatelský avatar
MartinV.
Příspěvky: 1327
Registrován: 12. 06. 2013, 10:11

B 142-3

#8

Příspěvek od MartinV. »

GaP napsal: ...... ale na zahnání hladu po snímcích to zatím stačí ne  ;)

Pavel
Ahoj Pavle

Ani nevíš co to pro mě znamená konečně fotografovat. Lepší než s...x. I když tohle prozatím za fotografování nepovažuji. Nejdříve se potřebuji pořádně zaběhnout takže nějaký čas budu trávit tzv. procvičováním na bratránkově observatoři SAO Grygov. 23.8. 2008 pak odjíždím na dovolenou na Šumavu, kde beru i vybaní (doufám, že už bude i nová montáž a hlavně počasí). V současné době je pro mě prioritou přesné zaostření. Musím říci že u Takahashi při F5 je to celkem oříšek kontrolovat zaostření pomocí ImagesPlus Camera Control konkrétně se mi jedná o jemnost ostření, ale jde to. Mé původní metody které jsem používal tzn. pomocí zkušebních exp. - postupného přiblížení za využití stupnice na točítku okulárového výtahu - umělého pavouka - a kontrolou snímků na displeji fotoaparátu selhaly. Až to všechno vypiluji pak se už konečně přesunu do Norberčan, kde jsou mnohem lepší podmínky.

MartinV
Osobní stránky: http://dslr-astrophotography.cz/
FSQ 106ED, Losmandy G-11 GoTo L4 (Ascom Gemini telescope.NET), EOS 40Dmod, Lunático EZG60, Lacerta MGEN, QHY5L II, SQM-L, Lenovo x200
Poz. stanoviště: Kamenný vrch, Stránské, Norberčany, Morav
Uživatelský avatar
ladaS
Příspěvky: 528
Registrován: 18. 11. 2005, 04:16

B 142-3

#9

Příspěvek od ladaS »

Ahoj Martine,
vypadá to pěkně. Přeji Ti, aby jsi byl s novým přístrojem co nejvíc spokojen. Ten fotografický "absťák" chápu ;D. Snad se brzo dočkáš i té montáže.

Láďa
http://lsastrofoto.cz/ e-mail: l[dot]spejchlik[at]seznam[dot]cz
N200/800
refr.70/500
Canon EOS 7D MK II.,CCD QHY8
NEQ6SS
12” DOBSON FLEX TUBE 305/1500mm
Uživatelský avatar
deavi
Příspěvky: 1589
Registrován: 01. 03. 2005, 04:38

B 142-3

#10

Příspěvek od deavi »

Martine moc pěkný snímek, až se do toho pořádně obuješ a vychytáš případné chybičky, nepochybně budou padat moc pěkné snímky. Dokážu si představit ten absták po fotografování, ono čekat celý rok na sestavu musí být hrozné, to je skoro podobné být rok zavřený ve vězení  :)
Můžeš prosim tě popsat detailněji proč nejde zaostřit standartním způsobem přes skušební expozice? a kontrolovat zaostření přes displej foťáku?
Je mi jasné, že při takové to světelnosti dalekohledu bude malá hloubka ostrosti a trafit se do ní bude problém.
díky
http://www.astronom.cz/deavi/
EQ-8, Newton AG 300/1140mm, f:3,8, ASA OK3 focuser+ ASA 3'' Wynne 0.95x, ZWO OAG68 + ZWO ASI 174 mini, ZWO ASI 6200MC PRO. Powerbox Pegasus Advance
Uživatelský avatar
MartinV.
Příspěvky: 1327
Registrován: 12. 06. 2013, 10:11

B 142-3

#11

Příspěvek od MartinV. »

Ahoj Davide.

Abych tu nezaváděl nové téma vložil jsem odpověď do příslušné sekce:
http://www.astro-forum.cz/cgi-bin/yabb/ ... tart=75#78

MartinV
Osobní stránky: http://dslr-astrophotography.cz/
FSQ 106ED, Losmandy G-11 GoTo L4 (Ascom Gemini telescope.NET), EOS 40Dmod, Lunático EZG60, Lacerta MGEN, QHY5L II, SQM-L, Lenovo x200
Poz. stanoviště: Kamenný vrch, Stránské, Norberčany, Morav
Uživatelský avatar
Bíba75
Příspěvky: 1697
Registrován: 12. 06. 2006, 21:08
Bydliště: Tuchřice
Kontaktovat uživatele:

B 142-3

#12

Příspěvek od Bíba75 »

Ahoj na foru ;)
Tak hvězdárnička na zahrdě konečně dokončena a poprvé vyzkoušena 31.7.2011
Jako křest hvězdárny a první světlo jsem si vybral tuto dvojici temných mlhovinv Orlu.
Věnoval jsem tomu dvě noci a myslím si že se to vyplatilo.



SW-80/600ED ,
Canon 40Da,
pointace SW-70/500+AG by MMys,
montáž NEQ-6.
expozice:50x8min. iso 1600
Tuchořice

Astrograf 250/1000 f/4, SW ED-80/600 ,EQ-6 SS, ZWO ASI 071 ,ASI 120MM ,Canon EOS 40Da,hvězdárnička 2x2.m
http://astrophotography-l-r.webnode.cz/
Uživatelský avatar
MaG
Příspěvky: 11944
Registrován: 06. 04. 2002, 21:22
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Kontaktovat uživatele:

B 142-3

#13

Příspěvek od MaG »

Nečekal bych, že těmto krásným temným mlhovinám někdo věnuje dvě noci. Okomentoval jsi to přesně. Gratuluji k pozorovatelně, to to bude teprv padat.
Martin Gembec, Astronomické události
EQ6 OnStep, WO FLT98+WO AFR-IV 0.8x, Omegon RC8 203/1624, ZWO ASI294MC Pro, Canon 6Dmod
Uživatelský avatar
Prazan
Příspěvky: 1221
Registrován: 11. 12. 2007, 22:01
Bydliště: Praha Vinoř
Věk: 50

B 142-3

#14

Příspěvek od Prazan »

Ahoj Libore. Ještě bych to trochu lépe barevně vyvážil. Podle mého ti jde pozadí moc do moda (modrofialova?). Jinak je to pro mě super snímek. Moc hezky zpracováno.
Triedr 10x50, Canon EOS20D
http://astrofotky.cz/~Prazan/
Uživatelský avatar
Bíba75
Příspěvky: 1697
Registrován: 12. 06. 2006, 21:08
Bydliště: Tuchřice
Kontaktovat uživatele:

B 142-3

#15

Příspěvek od Bíba75 »

Díky všem za kladné ohlasy na můj snímek a díky za upozornění na nedo vyvážené pozadí snímku nějak jsem asi měl unavené oči po oslavě.Teď vše (možná) napraveno.Bouhžel předešlí snímek nejde přehrát tak tu otravuji s novou verzí ;)


To :prazan
Té modré tam bylo fak trochu více :)
Astrograf 250/1000 f/4, SW ED-80/600 ,EQ-6 SS, ZWO ASI 071 ,ASI 120MM ,Canon EOS 40Da,hvězdárnička 2x2.m
http://astrophotography-l-r.webnode.cz/
Odpovědět